بیچاره شاگردی که از استادش بهتر نشود...
 
روانشناسی
 
مذهبی
سه طرح جدید ساخت مسکن

ساخت مسکن در تهران,مشکلات مسکن در تهران,برنامه وزیر جدید راه‌وشهرسازی درباره مسکن


ستاد سیاست‌گذاری و اجرای برنامه‌های دولتی برای بازار مسكن تهران، در پاسخ به بخش‌های اولویت‌دار برنامه وزیر جدید راه‌وشهرسازی در خصوص تامین مسكن، درنظر دارد سه طرح از قبل مطالعه‌شده خود را بدون فوت‌وقت عملیاتی كند.

این ستاد در اداره كل راه‌وشهرسازی استان تهران، مخاطب طرح‌های جدید را ساكنان مستقر در بازار اجاره و همچنین همه دهك‌های متقاضی در بازار خرید مسكن تعریف كرده و متفاوت از طرح‌های قبلی همچون مسكن‌مهر یا مسكن‌ویژه -كه صرفا كم‌درآمدها را تحت‌پوشش قرار می‌داد و نیاز اجاره‌نشین‌ها به عرضه‌دولتی را بی‌پاسخ گذاشته بود- حالت فراگیر دارد.

ساخت مسكن‌استیجاری، اجرای طرح كلید‌به‌كلید در بافت‌فرسوده و همچنین آزادسازی زمین‌های دراختیار دستگا‌ه‌ها و نهادها، محتوای این سه‌ طرح را تشكیل می‌دهد طوری كه پیاده‌سازی و اجرای آنها در تهران از پشتوانه قانون مصوب مجلس برخوردار است و در حال‌حاضر فقط موافقت و دستور وزیر راه‌وشهرسازی را برای اجرا نیاز دارد.

مطالعات این ستاد نشان می‌دهد، بیش‌از 500 هكتار زمین بلااستفاده در غرب و شرق تهران در اختیار برخی دستگاه‌های دولتی و نظامی قرار دارد كه با توجه به كمبود شدید زمین قابل‌ساخت و قیمت بالای آن در تهران، اگر زمین‌های محبوس، زیر بار ساختمانی برود دو نقطه نامتعادل بازار مسكن تهران به لحاظ حجم عرضه و تقاضا از طریق احداث 40 هزار واحدمسكونی به سمت تعادل می‌رود.

بررسی‌ها در این باره حاكی است: عمده تقاضای خرید و اجاره مسكن به خصوص از طرف زوج‌های جوان در دهك‌های متوسط رو‌به پایین، بیشتر محله‌های منتهی به غرب و شرق تهران را برای سكونت انتخاب می‌‌كند.

صرفه‌اقتصادی در این نقاط (همچون منطقه22 و قسمت‌های بیرونی مناطق 4 و 5 ) از ‌یك‌سو به دلیل مسیرهای دسترسی آزادراهی و از سوی‌دیگر به خاطر سطح قیمت‌ها برای طرف تقاضا بیشتر از سایر مناطق شهر تهران است.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» ستاد سیاست‌گذاری در اداره راه‌وشهرسازی استان تهران همچنین برای بافت‌فرسوده نیز در نظر دارد با همكاری مشترك با شهرداری‌، طرح تجربه‌شده كلید‌به‌كلید در بسیاری از كشورها را به اجرا دربیاورد. در این طرح، روی زمین‌های متعلق به شهرداری و دولت، واحدهای مسكونی ساخته می‌شود و در ازای اخذ املاك‌فرسوده مالكان، به آنها واگذار می‌شود و دوباره روی زمین این املاك، واحدهای جدید برای تملك محله‌های دیگر در بافت‌‌فرسوده، ساخته می‌شود.


در كنار این دو طرح، اداره راه‌وشهرسازی استان تهران آمادگی دارد در چند منطقه با استفاده از زمین‌های خود، لكه‌های مسكونی –پروژه‌های نیمه‌بزرگ- برای استفاده اجاره‌نشین‌ها نیز ایجاد كند كه این طرح به صورت مشاركتی با انبوه‌سازان و در قالب اجاره‌داری خواهد بود.

خارجی‌ها منتظر اجازه ورود
قائم‌مقام وزیر راه‌وشهرسازی در استان تهران در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره جزئیات برنامه‌های عملیاتی آماده اجرا اعلام كرد: قانون ساماندهی مسكن، دولت را موظف كرده در دو حوزه تامین مسكن‌اجاره‌ای و مسكن‌ملكی دهك‌های كم‌درآمد، از ظرفیت زمین‌های دولتی استفاده كند.

 

اما با تاكیدی كه وزیر جدید راه‌وشهرسازی بر لزوم توجه برنامه‌های دولت به همه دهك‌های متقاضی مسكن و تعریف سه نوع مسكن‌ اجتماعی، مسكن حمایتی و مسكن معمولی به ترتیب برای كم‌درآمدها، میان‌درآمدها و پردرآمدها داشته‌اند، هم‌اكنون این آمادگی در تهران وجود دارد كه برای این سه سطح، اقداماتی صورت بگیرد.

فریبرز واحدی افزود: در گام اول و در صورتی كه وزیر راه‌وشهرسازی تایید كند، حاضریم زمین‌های متراژ متوسط تحت مالكیت وزارتخانه– بین 5 تا 20 هكتار- را در مناطق مختلف تهران برای ساخت مسكن ‌استیجاری به سازنده‌‌ها واگذار كنیم و با ایجاد كارگزاری‌ و شركت‌های اجاره‌داری، عرضه آپارتمان‌ اجاره‌ای را با اجاره‌بهای توجیهی در بازار مسكن تهران راه‌ بیندازیم.

واحدی تصریح كرد: در حال‌حاضر بیش‌از 50 درصد درآمد خانوارهای حداقل 5دهك در شهر تهران صرف تامین هزینه اجاره‌نشینی می‌شود، این در حالی است كه نرخ استاندارد هزینه‌ اجاره‌نشینی یك‌سوم است. همچنین در حال حاضر طبق سرشماری سال90 حدود 27درصد خانوارهای تهرانی مستاجر هستند كه این سهم در سال75 معادل 17درصد بود. بنابراین وضعیت بازار اجاره نیازمند برنامه‌های فوری است كه این برنامه‌ها علاوه بر ساخت مسكن‌اجاره‌ای می‌تواند شامل طولانی‌كردن مدت اعتبار اجاره‌نامه‌ها از یك‌سال فعلی به حداقل دو تا سه‌ سال باشد.

مدیركل اداره راه‌وشهرسازی استان تهران در ادامه، از درخواست دو شركت خارجی برای سرمایه‌گذاری در بازار مسكن شهر تهران خبر داد و گفت: این شركت‌ها آمادگی دارند به صورت جزیره‌ای در نقاط مختلف تهران اقدام به ساخت‌وساز مسكونی كنند و حاضرند واحدها را زیرقیمت منطقه واگذار كنند. بنابراین اگر این مدل سرمایه‌گذاری مورد قبول دولت جدید باشد، این امكان وجود دارد كه برای دهك‌های متوسط رو‌به بالا و حتی میان‌درآمدها، خانه‌سازی انجام و با قیمت منطقی و متعارف واگذار شود.

جزئیات‌ كلید‌به‌كلید
فریبرز واحدی درباره اجرای طرح كلید‌به‌كلید در بافت‌فرسوده تهران گفت: هم شهرداری‌تهران و هم دولت در بحث نوسازی بافت‌فرسوده عملكرد مناسبی نداشته‌اند. در بافت‌فرسوده چنانچه این دو نهاد به همراه بانك‌های تحت مدیریت‌شان (بانك‌شهر و بانك‌مسكن) وارد شوند، امكان نوسازی و ساخت 400 هزار واحدمسكونی در بافت‌فرسوده وجود دارد، این در حالی است كه در شهر تهران سالانه حداكثر 200 هزار واحد در كل‌ سطح‌شهر ساخته می‌شود.

شهرداری‌تهران زمین‌های زیادی در شهر دارد كه می‌تواند با استفاده از طرح كلید‌به‌كلید، از آنها برای نقل‌وانتقال مالكان بافت‌فرسوده و آزادسازی بافت برای نوسازی استفاده كند.

واحدی افزود: برنامه ما این است كه در یك قطعه زمین در مجاورت یك محله فرسوده، مثلا 2هزار واحد مسكونی احداث كنیم و با پیش‌فروش نیمی از واحدها به صورت آزاد، منابع مالی را برای ساخت نیمی ‌دیگر تامین كنیم و یك هزار واحد را به یك هزار مالك املاك كلنگی ساكن یك محله واگذار كنیم تا به همین تعداد، ملك كلنگی در اختیار دولت برای نوسازی و سپس واگذاری به گروه‌های بعدی از مالكان كلنگی، قرار بگیرد.

قائم‌مقام وزیر راه‌وشهرسازی در استان تهران تصریح كرد: چالش دیرینه‌ای كه در بافت‌فرسوده وجود دارد این است كه مالكان معمولا نگران سرنوشت ملك‌‌شان هستند و به خاطر ابهامی كه از بابت مدت دوساله نوسازی و قیمت نهایی واحد بازسازی شده دارند، تمایل به نوسازی پیدا نمی‌كنند، اما با طرح كلید‌به‌كلید، بلافاصله مالكان به محل جدید و واحدجدید منتقل می‌شوند و مالكیت‌شان بر ملك كلنگی برای همیشه خاتمه پیدا می‌كند.

فكر متولدین دهه60 هستیم
واحدی در ادامه گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاكید براینكه طرح‌های جدید آماده‌ اجرا در بازار مسكن تهران همسو با برنامه‌های وزیر راه‌وشهرسازی دولت یازدهم تعریف شده است، افزود: هم‌اكنون متولدین دهه60 با رسیدن به سن‌ ازدواج، منحنی تقاضای مسكن را به بالاترین سطح رسانده‌اند و باید با مكانیزم‌هایی همچون راه‌اندازی صندوق پس‌انداز، از نقدینگی موجود در اختیار این افراد برای تامین مالی نظام ساخت‌وساز بهره گرفت و با استفاده از زمین‌های دولتی، پروژه‌های مسكونی در سطح مختلف اجاره‌ای، حمایتی و اجتماعی تعریف كرد.

راه ورود به زمین‌های محبوس
مدیركل اداره راه‌وشهرسازی استان تهران با اشاره به اینكه بخش قابل‌توجهی از زمین‌های بلااستفاده در پایتخت را قطعات چندصد هكتاری بزرگی تشكیل می‌دهد كه سال‌ها است در اختیار برخی وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی و برخی نهادهای نظامی قرار دارد، گفت: مساحتی در حدود 800 هكتار از این زمین‌ها درست در غربی‌ترین و شرقی‌ترین نقاط تهران واقع شده كه قصد داریم با مذاكره با دستگاه‌هایی كه این زمین‌ها فعلا در اختیار آنهاست، با استفاده از شیوه‌هایی همچون مشاركتی، زمین‌‌ها را به ساخت‌وساز بگیریم.

وی با بیان اینكه یكی از مشكلات عمده دولت در تهران، اشغال زمین‌های بزرگ به صورت بلااستفاده توسط دستگاه‌ها است افزود: در خصوص مسكن‌‌ویژه هم كه سال گذشته به اجرا درآوردیم، بحث زمین وقت فوق‌العاده زیادی از دولت گرفت. اما می‌شود با به كارگیری ابزار مالیاتی، بلااستفاده بودن زمین‌ها را پایان داد و مالكان را مجاب به ساخت‌وساز كرد.

آخرین وضعیت مسكن ویژه
واحدی درخصوص آخرین وضعیت كارگاه مسكن‌ویژه تهرانسر نیز گفت: با بعضی پیمانكارانی كه كار را خوابانده‌اند برخورد كرده‌ایم و نامه فسخ‌ قرارداد آنها را هم تنظیم كرده و در حال ابلاغ به پیمانكار مربوطه هستیم.

وی افزود: پیش‌خریداران مسكن‌ویژه اصلا نگران قیمت‌ تمام‌شده نباشند چون اختلاف فكری ما با پیمانكاران ربطی به قیمت تمام‌شده ندارد، بلكه به سهم دولت و پیمانكار از محل زمین و هزینه ساخت مربوط می‌شود.

مدیر كل راه و شهرسازی استان تهران در عین حال خاطرنشان كرد: با پیمانكاران توافق كرده‌ایم واحدهای مسكونی‌ طرح مسكن‌ویژه تهرانسر را تا پایان سفت‌كاری پیش ببرند و در مرحله ناز‌ك‌كاری بابت سهم دو طرف، وارد مذاكره با ما شوند./دنیای اقتصادمی توانید دیدگاه خود را بنویسید