بیچاره شاگردی که از استادش بهتر نشود...
 
روانشناسی
 
مذهبی
مسن ترین ایرانی در شوش زندگی می کند
کد خبر: ۳۴۲۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸
این روزها صحبت از آن است که امید به زندگی در میان مردان و زنان ایرانی افزایش یافته وهمین امیدواری رمز طول عمر بسیاری از مردم است با این وجود در روستای بیت مشلوش از توابع بخش شاوور شهرستان شوش درخوزستان پیرمردی زندگی می کند که تاکنون 140 بهار را دیده است.

به گزارش خبرنگارایرنا، عدای عبدالخانی ، پیرمرد شوشی است که با زندگی سالم، استفاده از غذاهای سالم، کار و تلاش و پیاده روی توانسته به سن 140 سالگی برسد.

اطلاعات شناسنامه ای عدای عبدالخانی می گوید متولد 1270 شمسی است ولی به گفته بعضی ازفرزندان و آشنایان، خودش بارها اظهار کرده است که در هنگام دریافت شناسنامه 18 سال سن داشته است.

با توجه به اینکه بسیاری از مردم در زمان شروع ثبت اطلاعات سجلی به دلایلی و از جمله ترس یا فرار از خدمت سربازی ، سن واقعی خود را به ماموران اعلام نمی کردند که اگر به این دلایل استناد کنیم او اکنون پیرمردی 140 ساله است که می تواند پیرترین فرد ایران نیز لقب بگیرد.

اگر به اطلاعات شناسنامه ای او نیز بسنده کنیم او اکنون مسن ترین مرد ایرانی است.

وی همه عمر خود را چوپانی کرده است و از همین درآمد روزگار می گذرانده است.

عبدالخانی سه دختر و پنج پسر دارد.

وی که درروستای اطراف شهرالوان بخش شاوورشوش ساکن روستای حسین مشلوش است در این سن در سلامت کامل به سر می برد و بنا به معاینات پزشکی، اکنون با توجه به کهولت سن ضربان قلب و نبض وی طبیعی است.

دراین دوران زندگی کارهای روزانه خود را به سختی انجام می دهد.

نزدیکان او رمز سلامتی وی را استفاده از شیر و لبنیات و کار کردن و به خصوص کشاورزی وپیاده روی های طولانی در هنگام چوپانی در طول یک عمر کار و زندگی می دانند.

همسرش درسن 87سالگی وحدود 13سال پیش فوت کرده وفرزند ارشد وی درسال 1339به خدمت سربازی رفته است.

رابطه وی با فرزندان و نوه هایش نیز بسیار صمیمانه است و به گفته آنها هر وقت حوصله کند به یادآوری خاطرات خود از دوران قدیم و به خصوص مساله کشف حجاب می پردازد.

هم اکنون عدای عبدالخانی دارای بیش 150 نوه داردکه بزرگترین آنها90سال وکوچکترین آنها 2ماهه وچندنوه وی نیز فوت کرده اند.


مرتبط با: اجتماعی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید