بیچاره شاگردی که از استادش بهتر نشود...
 
روانشناسی
 
مذهبی
انجمن‌های علمی، زمینه ساز ارتقای علمی معلمان هستند

معاون وزیر آموزش پرورش با بیان این که استخدام‌های فله‌یی، توازن نیروی انسانی را در آموزش و پرورش برهم ریخته است، تصریح کرد: یکی از مجراهای صحیح جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سحرخیز امروز در مراسم افتتاح چهاردهمین کنفرانس آموزش فیزیک و چهارمین کنفرانس آموزش فیزیک و آزمایشگاه که در محل پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، تصریح کرد: اگر امروز ما در عرصه آموزش و پرورش حرف از تحول می‌زنیم در واقع به دنبال یک طرح نو در آموزش و پرورش هستیم تا نقشه راه آینده کشور قرار گیرد.

وی با تاکید بر این که تحول در آموزش و پرورش به مدد معلمان اتفاق خواهد افتاد تصریح کرد: سایر آیتم‌ها برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش لازم است اما موتور محرکه تحول در آموزش و پرورش را معلمان تشکیل می‌دهند.

سحرخیز با اشاره به مباحثی همچون توانمندسازی معلمان، نظام رتبه‌بندی معلمان و غیره تصریح کرد: تمامی این مواد برای این موضوع است تا معلمان برای کسب دانش انگیزه داشته باشند و آموزش را جدی بگیرند چرا که انگیزه‌های آموزش تا کنون برای معلمان ما کافی نبوده است.

به گفته وی آنچه معلمان را در جهت ارتقاء علمی حرکت می‌دهد، انجمن‌های علمی است و باید این انجمن‌ها را به اقصی نقاط کشور توسعه دهیم چرا که می‌تواند تحولی در بحث ارتقاء نیروی انسانی توانمند، ایجاد کند.

سحرخیز با تاثر از این موضوع که شاید در دو دهه اخیر جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش مسیر صحیح را طی نکرده است، تصریح کرد: استخدام‌های آموزش و پرورش بنا بر ضرورت و بدون توجه کردن به آینده صورت گرفته است و این در حالی است که هم اکنون ما در علوم پایه به شدت در برخی استان‌ها با فقر نیروی انسانی مواجه هستیم اما ردیف‌های استخدامی ما پر شده است.

وی با بیان این که استخدام‌های فله‌ای، توازن نیروی انسانی را در آموزش و پرورش برهم ریخته است، تصریح کرد: یکی از مجراهای صحیح جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است، البته این به معنای عاجز بودن سایر دانشگاه‌های ما نیست.

سحرخیز با تاکید بر ضرورت توجه جدی به انجمن‌های علمی و اینکه این انجمن‌ها می‌تواند فرصتی برای معلمان تازه کار باشد، تصریح کرد: از موفق‌ترین استادان ما کسانی هستند که ابتدا معلمی را تجربه کرده و سپس در جایگاه استادی دانشگاه قرار گرفتند.مرتبط با: اخبار علمی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید