بیچاره شاگردی که از استادش بهتر نشود...
 
روانشناسی
 
مذهبی
یك نمره به چه قیمت؟

اخبار,اخبار اجتماعی, مواد مخدر


 اخبار اجتماعی - هشدار ستاد مبارزه با مواد مخدر به دانشجویان درباره مصرف قرص‌های ریتالین
یك نمره به چه قیمت؟

با آغاز فصل امتحانات دانشگاه‌ها نگرانی از مصرف قرص‌های ریتالین كه از خانواده روان‌گردان‌ها و از جمله کوکائین بوده و عوارض جسمی و روانی خطرناکی را در مصرف كننده بر جای می گذارند نگرانی مسوولان ستاد را نیز در پی داشته به‌گونه‌ای ستاد با هشدار به دانشجویان و خانواده ها از آنها خواست نسبت به تبلیغات غلط این قرص‌ها هوشیار باشند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، دكتر هومان نارنجی‌ها، كارشناس اعتیاد و درمان بستری با هشدار این نكته كه مصرف یك بار این قرص‌ها منجر به اعتیاد دایم افراد می‌شود، گفت: دانشجویانی هستند كه تصور می‌كردند هرگز با مصرف این قرص‌ها معتاد نخواهند شد اما مواردی وجود دارد كه تنها با یك بار مصرف فرد را گرفتار كرده است.
وی افزود: افرادی كه تصورشان بر این است كه این قرص‌ها برای تمركز بیشتر است كاملا در اشتباه هستند چرا كه افزایش تمركز در كوتاه مدت تاوان دراز مدتی را برای آنها رقم می‌زند كه عموما با مشكلات مغزی همراه است كه در بیشتر موارد این آسیبهای مغزی وارد شده به فرد جبران ناپذیر است.
 
این كارشناس درمان اعتیاد تصریح كرد: دانشجویانی هستند كه تنها با یك بار مصرف برای همیشه به اعتیاد گرفتار شده اند لذا باید بدانند كه یك نمره یا یك واحد درسی به چه قیمتی برای آنها تمام  می شود؟
 
 دكتر نارنجی‌ها ادامه داد: در برخی از موارد مصرف، این قرص‌ها كه تمام آنها روان‌گردان هستند فرد دچار اختلال  روانی می‌شود و سیستم و شیرازه  مغزی خود را از دست می‌دهد و در آن صورت دانشجو باید به‌طور مداوم این دارو را مصرف كند.
 
وی از خانواده ها خواست تا رفتارهای فرزندان خود را تحت كنترل داشته باشند  ودر طول امتحانات و شب امتحان چنانچه  مواردی از بهم خوردن سیكل خواب و بیداری و پرخاشگری را مشاهده كردند حتما پیگیر وضعیت فرزند خود باشند چراكه بهم خوردن سیكل خواب و بیداری و پرخاشگری از مهمترین نشانه های مصرف این قرص‌هاست.
 
وی از خانواده ها خواست تا در فصل امتحانات نسبت به وضعیت رفتاری و خلقی فرزندان خود بیشت هشیار بوده و تغییرات رفتاری آنها را كنترل كنند.
 
ایجاد تحمل و وابستگی شدید، مشکلات رفتاری مانند پرخاشگر ی و بی خوابی، حالت تهوع و استفراغ، احساس سرگیجه و سردرد ،. تغییرات ضربان قلب و فشار، خارش و جوش های پوست، دردهای شکمی، کاهش وزن و مشکلات معده و بروز افسردگی پس از قطع مصرف برخی از عوارض مصرف قرصهای ریتالین است.
 
گفتنی است دکتر علیرضا جزینی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرنیز پیش از این عنوان كرده بود شب‌های امتحان نزدیک است و برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان به خاطر تبلیغات غلط و از روی ناآگاهی برای تقویت حافظه و شب بیداری از ریتالین استفاده می‌کنند و در شب‌های امتحان، فروش ریتالین 50 درصد افزایش می‌یابد.
اخبار اجتماعی -  باشگاه خبرنگاران


مرتبط با: اخبار دانشگاه ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید